مشخص نیست انتخاب شعار تیم ملی دقیقا بر عهده کیست! ظاهرا بر عهده فیفا و مسئولان برگزارکننده است و تصمیم کشورها در این خصوص خیلی تأثیرگذار نیستند. لیکن انتخاب شعار «افتخار پارس» و به انگلیسی «HONOUR OF PERSIA» با توجه به تنوع بسیار زیاد اقوام در ایران کمی عجیب به نظر میرسد. کدام ایران؟ ایرانی که بر پایه گزارش صندوق جمعیت ملل متحد متشکل از ۵۱٪ فارسی٬ ۲۴٪ آذری٬ ۸٪ گیلک و مازندرانی٬ ۷٪ کردی٬ ۳٪ عربی٬ ۲٪ بلوچی٬ ۲٪ لری٬ ۲٪ ترکمنی و ۱٪ دیگر زبانها مانند لکی ٬ قشقایی ٬ قزاقی ٬ هزارگی ٬ گرجی ٬ ارمنی ٬ تاتی ٬ تالشی و... (منبع) است.

سوالی که پیش می‌آید چرا باید شعار تیم ملی که نماینده بیش از 75 میلیون ایرانی است به جای تائید تنوع اقوام و تاکید بر وحدت ایشان نام یک قوم ذکر گردد!؟ آیا عوامل تاثیر گذار بر انتخاب این شعار به عنوان یک گزینه، سایر اقوام ایرانی را به رسمیت نمی‌شناسند!؟ چرا باید برخلاف سایر تیم‌ها که شعار تیمشان بر وحدت تاکید دارد تیم ایران نباید این چنین باشد!؟ کافی است شعار سایر تیم‌ها را بررسی کنید خواهید دید اکثر کشورها تیمشان را نماینده کشور دانسته و و بعضا لفط وحدت را تاکید نموده اند. در ادامه شعار تیم برخی کشورها را ارزیابی می کنیم:

آرژانتین: نه فقط یه تیم، ما یک ملت هستیم

تفسیر: به زیبایی تیم را نماینده یک ملت معرف نموده اند.

شیلی: شی شی شی! لی لی لی! شیلی شروع کن

تفسیر: شعاری پر انرژی با ذکر نام کشور

کلمبیا: اینجا یک کشور است نه یک تیم

تفسیر: تیم خود را کشور خود دانسته اند

کاستاریکا: عشق من فوتبال است، قدرتم مردم هستند، افتخارم کاستاریکا است

تفسیر: تاکید بر مردم کشورش فارغ از رنگ و زبان و افتخار به کشورش از حسن های این شعار است

کرواسی: با آتشی در قلبمان همه برای مردم کرواسی

تفسیر: کدام مردم؟ مردم کرواسی. همین

اکوادور: یک مسئولیت، یک عشق، فقط یک قلب این ها به خاطر تو است اکوادور

تفسیر: تقویت روحیه ناسیونالیستی با تاکید بر نام کشور

انگلیس: آرزوی یک تیم، نبض یک ملت

تفسیر: دم زدن از ملت برای کشوری که به تفرقه در سایر کشورها دامن میزند جالب توجه است

آلمان: یک کشور، یک تیم ، یک آرزو

تفسیر: آری! یک کشور، یک تیم، یک آرزو! نیاز به هیچ توضیحی ندارد

غنا: ‌ستارگان سیاه برزیل را روشن می کنند

تفسیر: در این شعار مردم غنا با افتخار سیاه پوست بودن خود را دم میزنند.

یونان: قهرمانان مثل یونانی‌ها بازی می کنند

تفسیر: !!

هندوراس: ما یک ملت هستیم، ستاره در قلبمان

تفسیر: دقیق چیزی که کشور ما به آن نیاز دارد. تاکید بر ملت واحده

ژاپن: سامورایی! زمان جنگ فرارسیده است

تفسیر: ژاپن با افتخار خود را سامورایی معرفی میکند.

مکزیک: همیشه متحد، همیشه آزتک

تفسیر: تیم مکزیک بر وحدت تاکید دارد. ازتک نام تمدنی در مکزیک است.

نیجریه: فقط با اتحاد می توانیم

تفسیر: بدون شرح!!

اسپانیا: درون قلبمان آرزوی یک قهرمان

تفسیر: شاید اسپانیای مملو از اختلافات قومی با هدف بر یکی شدن را آرزو خود می داند.

ارگوئه: سه میلیون رویا، اروگوئه شروع کن

تفسیر: تمام کشور و یک رویا!

آمریکا: متحد به عنوان تیم، سرمشق گرفته از عشق

تفسیر: تاکید بر وحدت توسط کشوری همچون آمریکا بسیار جالب توجه است.

ایران: افتخار پارس!

تفسیر: گرچه تیم ملی ما تیم پر افتخاری نیست. ولی به سبب اینکه توانسته در این تورمنت مهم جهانی حضور یابد مایه مباهات همه ماست. ولی آیا این تیم جوان و امیدوار فقط افتخار پارس است؟ بهتر نبود به جای پارس، نام ایران ذکر میشد!؟ آیا ممکن نبود شعاری تاثیر گذارتر برآمده از ایمان مردم (که علت اصلی وحدت مردم است) مطرح گردد؟

در این رابطه عبدالحمید احمدی یکی از اعضای ستاد جام‌جهانی به نقل از فیفادی پیش از اعلام شعارها در این خصوص می‌گوید: در ستاد ملی هماهنگی و برنامه‌ریزی حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی، روی انتخاب شعار روی اتوبوس تیم‌ملی در برزیل برنامه‌ریزی می‌کنیم و قرار است هفته آینده در این خصوص تصمیم‌گیری کنیم. از مشاور عالی وزیر ورزش و جوانان می‌پرسیم آیا انتخاب این شعار برعهده خودمان است یا فیفا؟ احمدی پاسخ می‌دهد: برعهده خودمان است و قرار است اعضای ستاد در این خصوص تصمیم‌گیری کنند. با این حال ملامحمد رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون معتقد است انتخاب شعار تیم‌ملی برعهده فدراسیون‌ها نیست بلکه این شعار توسط فیفا انتخاب می‌شود. ملا محمد تأکید می‌کند: ما فقط قصد داریم با همکاری رادیو جوان برای انتخاب شعارهایی برای درج روی بسته‌های فرهنگی و تی‌شرت‌های هواداری اقدام کنیم و در فرصتی که داریم این شعارها را انتخاب و کارهای مقدماتی‌اش را انجام دهیم. ما باید در این خصوص از ذهن خلاق مردم کمک بگیریم و خودمان را محدود به یک شعار نکنیم.

لازم به ذکر است این شعار ظاهرا توسط مردم و از بین سه شعار «افتخار پارس»، «يک جهان، يک ملت، يک تيم» و شعار «رويايت را محقق كن» انتخاب گردیده است. حالا افرادی که در نظرسنجی ها شرکت نموده اند همه از این کشور هستند خود جای سوال است. اینکه چه تعداد شرکت نموده اند و بر فرض صحت نظرسنجی چرا این گزینه را انتخاب نموده اند همه جای سوال دارند.

ولی در هر صورت به نظر می‌رسد مسئولان باید دقت ویژه بکنند و نگذارند مقوله مهمی همچون وحدت این ملت توسط سایت فیفا لگدمال شود. باید به سایر اقوام ایران احترام گذاشت و تیم ملی را نماینده تمام مردم کشور از تمام اقوام اعلام نموده و برای همه آنها مایه افتخار دانست. که در واقع هم همین است. انشالله